середа, 4 січня 2017 р.

Конспект уроку 7 кл


ТЕМА:   Русь Україна за князювання Володимира Святославовича (980-1015 рр.) (слайд 1)
Мета: охарактеризувати князя Володимира як державного діяча; проаналізувати зовнішню і внутрішню політику; зрозуміти значення його релігійної реформи; розвивати історичне мислення, формувати вміння аналізувати історичні факти і події, оцінювати їх значення; сприяти формуванню патріотичної свідомості.(слайд 2)
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія України: Підруч. для 7 кл. — К.: Грамота, 2007; атлас «Історія України. 7 клас».
Поняття: «християнство», «монастир».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання уроку: за що князь Володимир був прозваний Ясним Сонечком, Святим та Великим? (слайд 3)
ІІІ Актуалізація опорних знань
(слайд 4) Пригадаємо:
  1.Які слов'янські народи увійшли до складу Київської Русі?
  2.Назвіть перших князів Київської Русі.
  З.Яка династія закріпилася в Київській Русі?
  4. Хто з київських князів загинув від рук своїй підданих?
  5.Хто з них не вів воєн, а хто й із коня не злазив?
  6.Хто з князів прийняв християнство?
7.Якою була віра у русинів до прийняття християнства
(слайд 5)
Знайдіть відповідність між датами та подіями:
А) 860 р.               1 Місія княгині Ольги до Царгорода.
Б) 882 р.                2 Повстання древлян. Смерть Ігоря.
В) 882-912 рр.      3 Роки правління князя Святослава.
Г) 907, 911 рр.       4 Походи на Візантію князя Олега.
Д) 912-945 рр.       5 Князювання Ольги у Києві.
Е) 964-972 рр.          6 Захоплення Олегом Києва.
Є) 945-964 рр.         7 Князювання Ігоря.
Ж) 946 р                    8 Похід Аскольда на Константинополь
З) 945 р.                    9 Князювання Олега в Києві.
Відповідь:А-8, Б-6 В-9 Г-4.Д-7,Е-3,Є-5,Ж-1.
(слайд 6)
Кому належать слова:
«Хай це буде матір'ю городам руським». (Олег)
«Як  занадиться  вовк
 по  вівці, то переносить  усю отару, якщо не вб'ють його». (Деревляни)
«Се почнемо повість  оцю. Після   потопу — бо троє  синів Ноєвих, Сим, Хай і Яфет, розділили між собою землю». (Нестор)
«Бачите  гори оці? Яко на горах цих возсія благодать Божа, і має бути город великий. Та багато церков Бог воздвигне». (Андрій Первозванний)
«Я, сину, пізнала Бога й радуюся, а коли й ти пізнаєш Бога, то почнеш радуватися». (Ольга)
(слайд 7 8 9) Упізнай особу. (Кий, Ігор, Олег, Святослав)
Учитель   уривок із літопису «Повість минулих літ»
У літо 970. Святослав посадив свого сина Ярополка у Києві, а Олега — у деревлян. Тоді ж прийшли люди новгородські і просили собі князя. Відмовилися Ярополк і Олег… І взяли до себе новгородці Володимира, і поїхав Володимир з дядьком своїм Добринею у Новгород. Тож кожен з братів мав своє володіння, але по смерті батька між ними почалися сутички.
    Володимир Святославич (Великий) — позашлюбний син князя Святослава Ігоровича та Малуші (ймовірно, дочки деревлянського князя Мала) — ключниці матері Святослава Ольги, великої княгині київської. Від 969 р. князював у Новгороді Великому. Після загибелі в міжусобних зіткненнях братів Ярополка й Олега посів у 980 р. київський княжий стіл за підтримки свого дядька (брата Малуші) Добрині. Політика Володимира вже як великого князя київського була спрямована на централізацію держави, об’єднання розрізнених східнослов’янських племен. Переміг у боротьбі між братами за батькову спадщину й у 980 р. став єдиновладним правителем Русі.  
IV Вивчення нового матеріалу
                                         План (слайд 10)
1 Початок правління Володимира Святославовича.
2 Внутрішня і зовнішня політика князя.
3 Запровадження християнства
(слайд 11. 12)-відео фрагмент 2.3 хв.
Завдання до відео фрагменту «Володимир Великий»
Чий  був син ?
 Як прийшов до влади у Києві ?                                              
З ким був одружений? Скільки мав дружин, синів, дочок ?
У яких містах посадив своїх синів ?
Скільки здійснив походів ?
Коли здійснив похід на Волинь? Яке місто заснував на Волині ?
(слайд 13)
Робота в групах. Самостійна робота за підручником та додатковою інформацією.
І гр. Формування території держави ( відшукайте на карті землі приєднанні Володимиром . Назвіть їх.
Захист південних кордонів (прочитайте легенду та виконайте завдання до неї) підручник ст. 58
ІІ гр..Охарактеризуйте внутрішню політику князя. Заповнніть таблицю «Реформи князя Володимира» підручник ст. 61
ІІІ гр..Охарактеризуйте зовнішню політику Князя Володимираю підручник ст. 62
Відповіді учнів
(слайд 14, 15) відео фрагмент 3,5 хв.
Завдання до відео                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   фрагменту « Хрещення Русі »
 Що було причиною хрещення Русі?
 Що змусило князя зробити остаточний вибір ?
 В якому році відбулося хрещення киян?  Яке це століття?
 Скільки років минуло?      
 В якій річці було охрещено людей?
 Яким ім’ям охрестили Володимира?
(слайд 16)
На прийняття саме християнської віри  на Володимира вплинуло хрещення баби Ольги. Охрестившись у Візантії Володимир зміг одружитися з сестрою Візантійського імператора - Анною , таким чином заручившись підтримкою могутньої держави. У 988 році Володимир запровадив християнство на Русі. Князь наказав всім киянам прийти до Дніпра. Знаючи норов князя повинувалися його волі, а там їх насильницьким шляхом заганяли у воду та охрещували.
Найголовнішою заслугою князя Володимира вважається запровадження на Русі християнства. Володимир з усією гостротою усвідомлював роз’єднаність усередині держави, етнографічне й культурне тло якої складали десятки чи навіть сотні племен і релігій. Він вишукував засади для їхнього політичного й ідеологічного єднання. Не без впливу християнської громади, що виникла в Києві ще за часів Аскольда і Діра, та бабусі-християнки — княгині Ольги — Володимир прийняв хрещення й одружився з грецькою принцесою Анною, дочкою візантійського імператора. Князь запровадив християнство як державну релігію, що відкрило перед Київською Руссю широкі перспективи економічних і культурних зв’язків як із Візантією, так і з країнами  Західної Європи.
 Синтез думок
1)  Поміркуйте, чи все населення Київської Русі добровільно прийняло нову віру.
2)  Як ви розумієте запис новгородського книжника «Хрестив нас Путята  мечем, а Добриня вогнем!»? Чому люди чинили опір хрещенню?
3)  Які народні повір’я та християнські свята можна вважати доказом тривалого періоду співіснування двох релігій — язичництва й християнства.


Необхідно з »ясувати відмінності в християнській релігії та язичницькій вірі  та дати оцінку  хрещенню Русі.
(слайд 17) Робота в групах
- Завдання (група № 1)
Із запропонованих тез виберіть ті, що характеризують язичництво:
-племінна.територіально обмежена;
-світова релігія;
-поклоніння силам пироди, багатьом богам;
-сувора церковна організація;
-основа віри-Біблія;
-основа віри-міфи;
-відсутня чітка релігійна організація;
-поклоніння одному Богу;
-жерці, жертвоприношення;
-священники;
-молитва;
-заклинання;
капище;
-храм.
Завдання (група № 2)
Із запропонованих тез виберіть ті, що характеризують християнство:
-племінна.територіально обмежена;
-світова релігія;
-поклоніння силам пироди, багатьом богам;
-сувора церковна організація;
-основа віри-Біблія;
-основа віри-міфи;
-відсутня чітка релігійна організація;
-поклоніння одному Богу;
-жерці, жертвоприношення;
-священники;
-молитва;
-заклинання;
-капище;
-храм.
Завдання (група № 3)
Із запропонованих тез виберіть ті, що є наслідками запровадження християнства для Русі:
-сприяло налагодженню відносин з іноземними державами, зокрема з Візантією, Польщею,Чехією, Німеччиною, Болгарією;
-зумовлювало роз’єднаність країни;
-зміцнення влади та територіальної цілісності;
-піднесення міжнародного авторитету;
-ворожість  між племенами;
-поширення писемності, літератури;
-архітектурне будівництво;
-укладання династичних шлюбів;
-низький розвиток торгівлі;
-розвиток міжнародної торгівлі;
-зниження міжнародного авторитету;
-повільний розвиток культури;
-не визнання європейськими державами.
Відповіді учнів

(слайд 18, 19 ) Десятинна церква
 ( слайд 20. 21) Монети
( слайд 22, 23) Пам`ятники Володимира
європейського масштабу». Чи згодні ви з наведеною оцінкою постаті Володимира Великого? Свою відповідь аргументуйте.
Аналіз інформації
І група   Постать князя Володимира оспівано й опоетизовано в давньоруській літературі в образі Володимира Красне Сонечко — охоронця рідної землі, мудрого правителя та героя. Спогади про його правління збереглися в українських народних обрядових піснях (відома, зокрема, щедрівка «Що князь Володимир коника сідлає» тощо). Про що свідчить наведена інформація?
ІІ група   В історію Київської Русі князь Володимир увійшов як енергійний реформатор, діяльність якого сприяла зміцненню країни. Свідченням визнання його заслуг на Русі стало звеличення князя народом у билинах як «Володимира Красне Сонечко» та зарахування православною церквою до лику святих. На Заході Володимира з повагою називали «повелителем русів, могутнім завдяки своєму королівству й багатству». Князь Володимир заслужив повагу не тільки у своїх підданих, сучасні історики називають його «одним із найяскравіших політичних діячів

                                                                                                                                                                                                             ІІІ група Вірш Ю. Шкрумеляк про князя Володимира.
Звав тебе народ ласкавим,
Називав теж “Сонцем ясним”,
Бо зробив ти край великим,
А свій люд багатим, щасним.
Ти зібрав всі руські землі
Від Кавказу до Карпат –
І від моря аж по Волгу
Став “Великий” панувати.
Християнську вніс ти віру
У народ – мов цвіт обнови,
Що красив нам нашу землю
Світлом правди і любові.
Володимир Велий
І побивши печенігів –
Жив з сусідами у згоді,
Лад поширював в державі
І добробут у народі.
Тож за твого князювання
Край зацвів, як квітка рожі,
І за те ти в нас “Великий”,
А “Святий” у церкві божій!
Запитання та завдання.
1) Відшукайте у вірші слова, якими називали князя Володи­мира в народі.
2) Як ви гадаєте, чому він дістав ці прізвища

( слайд 24) Відповідь на  проблемне питання
V Закріплення:
(слайд 25)
  Князь Володимир:
  Закінчив…………….(об’єднання слов’янських племен).
  Підкорив……………(в’ятичів, радимичів).
  Переміг……………..(печенігів).
  Побудував………….(міста-фортеці, Десятинну церкву).
  Заснував……………(м. Володимир-Волинський)
  Упорядкував……….(управління державою).
  Прийняв……………(християнство).
  Укріпив…………….(давньоруську державу).
  Розвивав……………(культуру, освіту, торгівлю).
  Карбував……………(злотники, срібники).
(слайд 26 )
По горизонталі
1 Річка, в яку за наказом Володимира вкинули Перуна. (дніпро )
 2. Річка, на якій у 993 році Володимир бився з печенігами (.трубіж )
 3. Місто, де відбувався збройний виступ проти Володимира (суздаль.)
 4. Неслов’янське плем’я, яке увійшло до складу Київської Русі за часів Володимира.( чудь )
 5. Віра в багатьох богів (язичництво )
 6. Річка, на якій за наказом Володимира були побудовані укріплені городи ( стугна)
 7. Руський богатир, який брав участь у битві на р.Трубіж .(кирило)
 8. Дочка Візантійського імператора, з якою одружився Володимир (.анна )
 9. Як народ прозвав Володимира - …Сонечко.( ясне)
 По вертикалі:
 1. Укріплення, що були споруджені Володимиром для захисту від набігів степовиків - …вали. (змієві)
 2. Віра, яку прийняв Володимир, а за його наказом і вся Русь. (християнство)
 3. Церква, побудована Володимиром, на честь Пресвятої Богородиці. (десятинна)
 4. Тисяцький, який силою змусив хрестити новгородців (.путята )
 5. Син Володимира, в майбутньому великий князь Київської Русі. ( ярослав)
VІ Висновки
Нестор-літописець порівнював цю історичну особу з яскравою зорею, що передує сходу Сонця. Православна церква прилучила її до лику святих. Цій особі після скількох воєн вдалося зберігати спокій у країні та зміцнити міжнародне становище
           Оцінювання
VІІ Домашнє завдання (слайд 27)
(слайд 28)

 
- Завдання (група № 1)
Із запропонованих тез виберіть ті, що характеризують язичництво:
-племінна.територіально обмежена;
-світова релігія;
-поклоніння силам пироди, багатьом богам;
-сувора церковна організація;
-основа віри-Біблія;
-основа віри-міфи;
-відсутня чітка релігійна організація;
-поклоніння одному Богу;
-жерці, жертвоприношення;
-священники;
-молитва;
-заклинання;
капище;
-храм.


          


Завдання (група № 2)
Із запропонованих тез виберіть ті, що характеризують християнство:
-племінна.територіально обмежена;
-світова релігія;
-поклоніння силам пироди, багатьом богам;
-сувора церковна організація;
-основа віри-Біблія;
-основа віри-міфи;
-відсутня чітка релігійна організація;
-поклоніння одному Богу;
-жерці, жертвоприношення;
-священники;
-молитва;
-заклинання;
-капище;
-храм.





Завдання (група № 3)
Із запропонованих тез виберіть ті, що є наслідками запровадження християнства для Русі:
-сприяло налагодженню відносин з іноземними державами, зокрема з Візантією, Польщею,Чехією, Німеччиною, Болгарією;
-зумовлювало роз’єднаність країни;
-зміцнення влади та територіальної цілісності;
-піднесення міжнародного авторитету;
-ворожість  між племенами;
-поширення писемності, літератури;
-архітектурне будівництво;
-укладання династичних шлюбів;
-низький розвиток торгівлі;
-розвиток міжнародної торгівлі;
-зниження міжнародного авторитету;
-повільний розвиток культури;
-не визнання європейськими державами.
-



І гр. Формування території держави ( відшукайте на карті землі приєднанні Володимиром . Назвіть їх.
Захист південних кордонів (прочитайте легенду та виконайте завдання до неї) підручник ст. 58
Похід Володимира на печенігів
...Появилися печеніги на тому боці Дніпра. А Володимир вийшов проти них і зустрів їх на Рубежі над бродом... І став Володимир на цьому боці, а печеніги на тому, і не важилися йти ці на той бік, а вони на цей бік. І приїхав печенізький князь до річки, і покликав Володимира та сказав йому:
— Вишли ти свого вояка, а я свого, нехай борються; якщо твій повалить мого, то не воюватимемо три роки й розійдемося в різні боки, а якщо наш повалить вашого, то воюватимемо три роки.
А Володимир прийшов до обозу і послав окличника зі сло­вами:
— Чи нема тут такого вояка, що взявся б битися із силачем печенігом?
І не знайшлося такого силача. І зажурився Володимир. І при­йшов до нього один старший вояк і сказав йому:
— Князю, у мене є один найменший син вдома, із чотирма я пішов у похід, а він лишився; від дитинства ніхто не пова­лив його; коли я один раз дорікав йому, а він м’яв кожу, він розгнівався на мене і передер кожу руками.
А князь, почувши про це, зрадів і швидко послав по нього. І привели його до князя. А він сказав:
— Князю, не знаю, чи можу з ним мірятися. Випробуй мене. Чи нема тут великого й сильного вола?
І знайшли сильного вола, і він повелів роздражнити його; і поклали гаряче залізо на нього, і пустили вола, і побіг він повз нього. І схопив він вола рукою за бік, і вирвав шкуру з м’ясом, скільки захопила його рука. І сказав Володимир:
— Можеш із ним битися.
І на другий день прийшли печеніги й почали гукати:
— Чи нема вояків? Ось наш готов до бою.
А Володимир повелів воякам тієї ночі озброїтись. І висла­ли печеніги свого вояка, і був він дуже великий і страшний. І виступив боєць Володимира. І поглянувши на нього, печеніг розсміявся. І розмірили віддаль між обома військами, і пустили їх проти себе. І зчепилися вони міцно, і переміг печеніга в руках до смерти, і повалив його на землю. І закричала Русь, а печеніги кинулись утікати, і погнала Русь за ними, убиваючи їх, і про­гнали їх. А Володимир радів і заклав город та тому броді і назвав його Переяслав, бо юнак перейняв славу.
1) Як звали руського богатиря, який поборов у поєдинку пе­ченіга?
2) Яке значення мала перемога Володимира над печенігами для зміцнення держави?
3) Як ви гадаєте, із якою метою Володимир наказав збудувати цілу систему фортець, земляних валів і ровів на південних кордонах держа

ІІ гр..Охарактеризуйте внутрішню політику князя. Заповнніть таблицю «Реформи князя Володимира» підручник ст. 61
Адміністративна
Ліквідація племінних князівств та злам сепаратизму місцевої племінної верхівки шляхом передачі влади на місцях намісникам князя — його синам або довіреним особам серед старших дружинників
Послаблення ролі родоплемінної знаті, заміна родоплемінного поділу держави на територіальний
Військова
Усунення із провідних ролей у дружині варязьких найманців, відмова від опори на племінні військові формування та утворення найманого війська, надання найманцям земельних наділів за несення військової служби у віддалених районах
Створення відданого князю війська, формування верхівки військової знаті з місцевого населення
Судова
Прийняття «Уставу земляного»; розмежування княжого й церковного судочинства; запровадження, а згодом скасування смертної кари, яка не застосовувалася в Русі до монгольського завоювання
Формування передумов для створення в майбутньому першої збірки законів
Фінансова
Карбування за візантійським зразком перших золотих і срібних монет (златників і срібників)
Початок формування фінансової системи

ІІІ гр..Охарактеризуйте зовнішню політику Князя Володимираю підручник ст. 62
Головним завданням зовнішньої політики Володимир вважав боротьбу з печенігами .Володимир збудував багато міст-фортець – заслонів на шляху до Києва, тим самим створив міцну оборонну лінію, укріпив кордони Русі.
Аналіз інформації
І група   Постать князя Володимира оспівано й опоетизовано в давньоруській літературі в образі Володимира Красне Сонечко — охоронця рідної землі, мудрого правителя та героя. Спогади про його правління збереглися в українських народних обрядових піснях (відома, зокрема, щедрівка «Що князь Володимир коника сідлає» тощо). Про що свідчить наведена інформація? Аналіз інформації
Аналіз інформації
ІІ група   В історію Київської Русі князь Володимир увійшов як енергійний реформатор, діяльність якого сприяла зміцненню країни. Свідченням визнання його заслуг на Русі стало звеличення князя народом у билинах як «Володимира Красне Сонечко» та зарахування православною церквою до лику святих. На Заході Володимира з повагою називали «повелителем русів, могутнім завдяки своєму королівству й багатству». Князь Володимир заслужив повагу не тільки у своїх підданих, сучасні історики називають його «одним із найяскравіших політичних діячів

Аналіз інформації



                                                                                                                                                                                        ІІІ група Вірш Ю. Шкрумеляк про князя Володимира.
Звав тебе народ ласкавим,
Називав теж “Сонцем ясним”,
Бо зробив ти край великим,
А свій люд багатим, щасним.
Ти зібрав всі руські землі
Від Кавказу до Карпат –
І від моря аж по Волгу
Став “Великий” панувати.
Християнську вніс ти віру
У народ – мов цвіт обнови,
Що красив нам нашу землю
Світлом правди і любові.
Володимир Велий
І побивши печенігів –
Жив з сусідами у згоді,
Лад поширював в державі
І добробут у народі.
Тож за твого князювання
Край зацвів, як квітка рожі,
І за те ти в нас “Великий”,
А “Святий” у церкві божій!
Запитання та завдання.
1) Відшукайте у вірші слова, якими називали князя Володи­мира в народі.
2) Як ви гадаєте, чому він дістав ці прізвища








Немає коментарів:

Дописати коментар