вівторок, 14 березня 2017 р.

Урок узагальнення 7 клас


Тема: Галицько-Волинська держава
Мета: Повторити, узагальнити та систематизувати матеріал, вивчений учнями з теми «Галицько-Волинська держава»; розвивати вміння аналізувати історичні факти й події, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки, давати характеристику історичним діячам, логічно мислити, швидко реагувати на запитання; формувати хронологічні та картографічні знання, інформаційні компетентності; вдосконалити вміння працювати в малих групах; через атмосферу гри прищеплювати дітям цікавість до історії; виховувати патріотизм на прикладах героїчної боротьби наших предків за свою незалежність і свободу, повагу до історичного минулого народу.
Очікувані результати. Після уроку учні зможуть: систематизувати й узагальнити свої знання про утворення, розквіт та занепад Галицько-Волинської держави; удосконалити навички роботи з історичними документами, науковою та довідковою літературою, картою; дати оцінку своїй діяльності на уроці; усвідомити історичне значення Галицько-Волинської держави.
Обладнання: підручник, атлас, контурна карта,настінна карта  «Галицько-волинська держава»; портретні зображення князів; картки з джерелами інформації та завданнями; презентація, відео фрагменти.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, вмінь та навичок.
Вид уроку: урок-гра.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Об’єднання учнів у три групи. Учитель нагадує правила проведення уроку , систему оцінювання.
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання: Як називається тема над якою ми працювали протягом попередніх уроків?
Які питання ми розглядали під час вивчення цієї теми?
 ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Епіграф: Той, хто не знає минулого, не може оцінити сучасне. Кожна людина, яка поважає себе, зобов'язана знати історію свого народу. А. А. Саєвич
Історія Галицько-Волинських земель сповнена драматичних подій,але після докладного розгляду виявляється надзвичайно повчальною для сьогодення і доля цих земель визначила історію країни в цілому,але не лише історію,а й дух і саму суть українського народу,його славу і волю.Сьогодні на уроці ми систематизуємо та узагальнимо вивчений раніше матеріал, виконуючи завдання історичних блоків:
1.     Персоналії
2.     Дати та події
3.     Терміни та поняття
4.     Джерела
5.     Історична карта
6.     Духовна спадщина
Проблемне питання: Яке історичне значення Галицько-Волинської держави?
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1.Персоналії:
№1 «Знайди ,склади,розкажи»( учні вибирають ключові слова,які стосуються певної особи та  складають міні - характеристику ; 1гр-Роман Мстиславович, 2гр-Данило Галицький, 3гр-ЮрійІЛьвович.) Додаток 1
№2 «Впізнай героя» (учні називають історичного діяча за коротким виразам з літопису) Додаток 2
№3 «Визнач про кого йдеться..»( учні отримують історичні довідки за якими визначають історичну особу; 1гр-Лев Данилович, 2гр-Володимир Василькович, 3гр-Любарт.) Додаток 3
№4 «Назви князя» (Галерея портретів на екрані)
№5 «Розташуй у хронологічній послідовності»(завдання на екрані «правління Галицько-Волинських князів» ,відповідає та група, яка найшвидше виконала) (Відповідь:Роман Мстиславич, Данило Галицький, Лев І Данилович, Юрій І Львович, Андрій та Лев II Юрієвичі, Юрій II Болеслав, Любарт Гедимінович.) Додаток 4
Метод «Прес»
 Я вважаю,що…
Оскільки….
Наприклад…..
Отже,я вважаю…
Хто,з князів відіграв найважливішу роль в історії Галицько-Волинської держави? Кого з князів найбільше пам’ятають сучасники?
2. Дати та події:
№1 «Що відбулося  …?»( учні отримують картки з датами) Додаток 5
№2 «Яку подію відображено у відео фрагменті»( Відео 55»Битва на р. Калці»; 59»Зруйнування Києва»   «Битва під Дорогочином»)
Метод «Мозкова атака»  Яка  подія, на вашу думку, є найважливішою в історії Галицько-Волинської держави? Чому?
3.Терміни та поняття: №1 « Розшифруй та дай визначення»(учні отримують картки з зашифрованими термінами) Додаток 6
4. Джерела №1 «Про що говорять джерела?» (учні отримують картки з різними видами інформації та добирають до певної події; 1гр- Коронація Данила  2гр-                                                                                                                                                                                                        Поїздка у ставку Батия  3гр-Данило – Князь Галицький  )  Метод «Синтез думок»  Додаток 7
Метод «Мозкова атака»  Які джерела є достовірними?
5.Історична карта: №1» Позначте на контурній карті:1гр.- ст.8 завдання 2,3;2гр.- ст.9 завдання 2,3; 3гр-ст.10 завдання 4.5.»Додаток 8
№2 «Покажіть міста-столиці Галицько-Волинської держави»(відповідь:Галич,Хелм,Львів,Володимир,Луцьк)
№3 «Представлення презентацій столиці держави: 1гр-Холм; 2гр.-Львів; 3гр-Володимир »(Випереджальне завдання)
6.Духовна спадщина: №1 «Яка з архітектурних пам’яток належить до вивченого періоду?Що вам про неї відомо?»  (пам’ятки зображені на екрані; відповідь: Успенський собор, Храм Святого Пантелеймона, Замок Любарта)   
№2 «Назвіть пам’ятки іконопису? Що вам про них відомо? ( ікони зображені на екрані; відповіді: Ікона Богоматері Одигітрії;  Холмська ікона Божої матері; Ікона святого Юрія змієборця на чорному коні) 
 IV.   Підсумки
Отже,ми з вами ще раз переглянули найважливіші сторінки історії Галицько-волинської держави. Умовно історію існування поділяють на періоди.
Робота з таблицею.
Учитель демонструє учням таблицю .(на екрані)
Періоди історичного розвитку Галицько-Волинської держави
1199:-1205 рр. Утворення та становлення
1205-1238 рр.     Тимчасовий розпад єдиної держави
1238-1264 рр.     Об'єднання та піднесення
1264-1323 рр.     Стабільність і розквіт
1323-1340 рр.     Поступовий занепад
— Чи згодні ви з такою періодизацією історії Галицько-Волинської держави? Чому?
Метод » Два - чотири - всі разом» Визначте історичне значення Галицько-Волинської держави? Учитель підбиває підсумки , виставляє оцінки.
V.      РЕФЛЕКСІЯ.
Метод «Мікрофон».       
 Що вам сподобалося і не сподобалося на уроці?
На якій «зупинці» було найцікавіше,найважче або найлегше працювати?
VІ.     ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Підготуватися до письмової контрольної роботи









ДОДАТКИ ДО УРОКУ
ДОДАТОК 1
Роман Мстиславович
 (1198-1205рр.)
Об’єднав Волинь та Галич
Столиця м. Галич
Приборкав бояр
Дбав про розвиток ремесла , торгівлі, промислів
Приєднав Київ
Розширив кордони
Організував походи на литовців,половців,поляків
Добрі відносини з Візантією, Німеччиною
Загинув під Завихвостом
Данило Галицький
(1238-1264рр.)
остаточно ліквідував боярську опозицію
Встановив сильну князівську владу, укріплював її авторитет.
Столиця м. Холм
Збудував чимало міст
Провів реформи
розгромив війська хрестоносців під Дорогочином
 увінчананий королівською короною
Переміг польсько-угорське військо під Ярославом
Відвідав ставку Батия
Встановив владу у Києві
Шлюбна дипломатія
 підтримував контакти з Австрією, Німеччиною, Польщею, Угорщиною, Литвою.
Юрій І Львович
 (1301—1308 рр.)
 Спочатку князював на Холмщині й Підляшші
після смерті батька в 1301 р. об’єднав усі землі Галицько-Волинського князівства
столиця м. Володимир
Відвоювання Польщею Люблінської землі, Угорщиною — частини Закарпаття.
Розквіт та економічний добробут князівства.
 «короля Русі та Лодомерії».
 Відмова від завоювань, надання переваги дипломатії.
Заснування Галицької митрополії 1303 р
 Із його смертю завершився розквіт Галицько-Волинського князівства

ДОДАТОК 2 (На Слайді)
«Самодержавець всія Русі»  (Роман Мстиславович)
«Король Русі і князь Володимирії»  (Юрій І Львович)
«Книжник великий і філософ».  (Володимир Василькович)
« Мудрий, як Соломон».(Данило Галицький)

ДОДАТОК 3
1)— «Визнач про кого йдеться у тексті……»
 галицько-волинський князь у 1340—-1349 рр. і волинський у 1349 — 1385 рр. Під його владою перебували Волинська, Холмська і Белзька землі, а у Львові за нього правив воєвода Дмитро Дедько. У союзі з великим литовським князем Кейстутом вів тривалу боротьбу з Польщею та Угорщиною за землі Галицько-Волинської держави. Був прихильним до українців. За його князювання в Луцьку було збудовано фортецю.
(Дмитро-Любарт)
2) «Визнач про кого йдеться у тексті……»
Посів  князівський стіл у Володимирі  (1270-1288). Це був дуже освічений, добрий, чесний, справедливий і мужній володар, котрий, уникаючи війн із сусідами, дбав про добробут населення, розвиток ремесел, промислів, торгівлі, сільського господарства. Попри важку хворобу займався розбудовою міст, церков і монастирів, опікувався письменством і культурою. Про людяність князя свідчить такий факт: коли в 1279 р. в землі ятвягів, котрі постійно здійснювали напади на Волинь, трапився жахливий голод і їхні посли попрохали в нього порятунку від смерті, князь поділився з ворогами припасами збіжжя, хоча самим було сутулено.
( Володимир Василькович)
3) «Визнач про кого йдеться у тексті……»
Князював протягом 1264-1301рр.Маючи здібності політика й полководця, відзначався войовничістю, нестриманістю й підступністю, що перешкоджало йому домогтися возз'єднання королівства. Він майже не цікавився питаннями розбудови міст, розвитку ремесел, торгівлі й сільського господарства. Не стільки шукав шляхів до подолання удільності, скільки втягувався в кровопролитну борню з Литвою, ятвягами й Польщею. При цьому переважно вів не оборонну, а наступальну боротьбу, намагаючись захопити (часто не без допомоги монголів) білоруські, литовські й польські землі. Позитивним було відвоювання  Закарпаття та Люблінських земель (Лев Данилович)

ДОДАТОК 4 (на Слайді)
 «Розташуй у хронологічній послідовності правління Галицько-Волинських князів»
Любарт Гедимінович
Андрій та Лев II Юрієвичі
Юрій II Болеслав
Роман Мстиславич
Юрій І Львович
Данило Галицький
Лев І Данилович
Відповідь:Роман Мстиславич, Данило Галицький, Лев І Данилович, Юрій І Львович, Андрій та Лев II Юрієвичі, Юрій II Болеслав, Любарт Гедимінович.

ДОДАТОК 5 (на Слайді)
Що відбулося у..? Яка дата зайва? Чому?
1)1240,1036,1303,1245,1199,
2)1241,1238,1253,1385,1340,
3)1223,988,1264,1205,1203,

ДОДАТОК 6 (на Слайді)
Розшифруй та дай визначення:
Опозиція   Зиціяопо
Окупація   Ціяокупа
Регенство   Створеген
Ярлик        Ликяр
Баскаки      Кабаски
Монголи     Лигомон

ДОДАТОК 7
ЗАВДАННЯ: Підберіть відповідну інформацію до даного питання;Якому джерелу можна довіряти? Яке з джерел є найціннішим носієм інформації?
1 група: Відносини Данила з монголами.(Відповідь:Літописна-1,Наукова-1,2.Літературна-1,2)
2 група: Коронація Данила.(Відповідь:Літописна-3,Наукова-4,5.Літературна-4)
3 група:Данило - князь Галицький.(Відповідь:Літописна-2,4,Наукова-3,6.Літературна-3,5)

Літописна інформація
1.«…Прибув він до Батия на Волгу… І поклонився він за звичаєм їх, і ввійшов у вежу його. Він [Батий] сказав: «Данило! Чому ти єси давно не прийшов? Але якщо нині ти прийшов єси,- то й се добре. Чи п’єш ти чорне молоко, наше пиття, кобилячий кумиз?» І він сказав: «Досі я не пив. А нині ти велиш – я п’ю…»…О, лихіша лиха честь татарськая! Данило Романович, що був князем великим, володів із братом своїм Руською землею, Києвом, і Володимиром, і Галичем, і іншими краями, нині сидить на колінах і холопом себе називає! А вони данини хотять, і погрози ідуть, [і] він життя не надіється! О, лиха ти, честь татарськая… Пробув же князь у них днів двадцять і п’ять, [а тоді] одпущений був… і поручена була земля його йому…»
(Галицько-Волинський літопис)

2.«Ішли вони день у день. І юнаки, і майстри всякі утікали [сюди] од татар: сідельники, і лучники, і сагайдачники, і ковалі заліза, і міді, і срібла. І настало пожвавлення…»
(Галицько-Волинський літопис)

3.«Він охоче прийняв вінець од Бога, од церкви Святих Апостолів, від престолу Святого Петра, і від отця свого папи, і від усіх єпископів своїх…
Прийняв же Данило од Бога вінець у городі Дорогочині, коли він ішов на війну [проти ятвягів]».(Галицько-Волинський літопис)

4.«Сей же король Данило [був] князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився був із братом своїм Васильком. Сей же Данило був другим по Соломоні…»
(Галицько-Волинський літопис)



Наукова інформація



1.«…Данило мусив поїхати до ханського двору в Сарай над Волгою і був там досить прихильно прийнятий, але остаточно мусив визнати себе васалом хана. Які були умови підданства, докладно не відомо,- звичайно татари вимагали від підлеглих країн деяких контрибуцій й участі у воєнних походах. Таким способом Данило врятував свою державу від руїни».
(І. Крип’якевич. Історія України)

2.«…Володарі Галичини і Волині після поїздки до Данила 1245 р. на поклін у Сарай вважалися федератами хана: вони мусили висилати власне військо до монгольських походів, але регулярної данини, супроводжуваної переписом населення, не платили…»
(Н. Яковенко. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст.)

3.«…У 1250-х роках… розгорнулися масштабні фортифікаційні роботи, зокрема були перебудовані й укріплені Володимирський та Крем’янецький замки і ряд інших фортець. Тоді ж Данило провів реорганізацію війська: його важкоозброєна кіннота (оружники) вперше на Русі вдяглися у звичний для Європи рицарський обладунок, що захищав і вершників, і коней, а паралельно виокремилася легкоозброєна кіннота з луками (стрільці)».
(Н. Яковенко. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст.)


4.«Данило звернувся до Папи Інокентія ІV з проханням допомогти зібрати слов’ян на хрестовий похід проти монголо-татар. За це Данило погоджувався на перехід своїх володінь під церковну юрисдикцію Рима. Так він уперше поставив питання, що згодом стане важливою й постійною темою галицької історії, а саме – питання про відносини між західними українцями та римською церквою».
(О. Субтельний. Україна. Історія)

5.«Данило не хотів, щоб коло прийняття ним з папських рук королівської корони було багато шуму. Тому коронація відбулася тихо й скромно, на самій північно-західній окраїні Данилових володінь в Дорогичині (1253)».
(Д. Дорошенко. Нарис історії України)

6.«Йому вдалося здійснити два головні завдання правителя – встановити внутрішній мир у своїх володіннях і забезпечити їх авторитет в очах сусідів…»
(Н. Яковенко. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст.)


Літературна інформація
1.«…Невеселий вертався князь Данило в рідну землю. Прикро йому було, що він, син славного князя Романа, нащадок великого Мономаха, мусив признати над собою зверхність татарського хана, поганина…»
(А. Лотоцький. Княжа слава)

2…Князь знав про тут заведені порядки
 І свій полин, хоч весь кипів, а пив…
 І голос в нім, мов зимова колядка,
 Дзвенів: «Терпи, юнак, терпи!
 Терпіння – мудрість чистого сумління!
 Ти знаєш, як до тебе я молюсь,
 Щоб Бог явив тобі благословення:
 На короля свого заждалась Русь!..
(Й. Кащишин. Сказання про короля Данила)

3.«Життя скрізь по всій Галицько-Волинській державі відроджувалося наново. Городи, відбудовані й ще сильніше укріплені.., залюднювалися, процвітав промисел і торгівля. По селах хлібороби спокійно обробляли поля в надії, що страшне татарське лихоліття минуло й уже не вернеться…»
(А. Лотоцький. Княжа слава)

4.«Коронація відбулася в дорогичинській церкві дуже велично…
Насамперед мав промову по-латині легат Опізо…
Йому відповів теж по-латині митрополит Курило…
На другий день відбулася коронаційна врочистість. Була Служба Божа, князь Данило причащався. Потім митрополит мав проповідь… Князь Данило став перед царськими воротами навколішки, і легат Опізо наложив йому королівську корону на голову…
Король Данило дав бенкет у своєму дорогочинському теремі…»
(А. Лотоцький. Княжа слава)


5.Одну він ціль стеріг в своїм житті –
 З’єднати землі всіх князівств і вотчин,
 Молився він і мріяв стати зодчим
 Могутньої воскреслої Русі.
 І подолати розбрат і розруху,
 Поставити фортеці вздовж доріг,
 Щоб заздрий ворог здалеку лиш нюхав
 Духмяний запах руських паляниць…
(Й. Кащишин. Сказання про короля Данила)


ДОДОТОК 8
Історична карта: №1» Позначте на контурній карті:1гр.- ст.8 завдання 2,3;2гр.- ст.9 завдання 2,3; 3гр-ст.10 завдання 4.5.»
№2 «Покажіть кордони та міста-столиці Галицько-Волинської держави»(відповідь:Галич, Хелм, Львів, Володимир, Луцьк)